Czym jest GIEŁDA?
Jak funkcjonuje?
Giełda to miejsce przepływu kapitału. Śmiało można ją określić rynkiem, na którym sprzedawane są i kupowane akcje spółek. Dzięki ich sprzedaży właściciele firm pozyskują kapitał na własny rozwój. Osoby kupujące akcje zarabiają na wzroście potencjału przedsiębiorstwa, którego aktywa wykupili.
Bez względu na wybraną formę inwestycji (inwestowanie samodzielne, fundusze inwestycyjne) osoby grające na giełdzie muszą zawsze liczyć się z ryzykiem poniesienia straty. Niekiedy nawet najbardziej stabilne przedsiębiorstwa mają chwile spadku wartości swoich akcji. Tym bardziej, że może mieć na to wpływ nie tylko ogólna kondycja przedsiębiorstwa czy osiągane zyski, ale np. zawirowania dotyczące jej kierownictwa czy gorsza koniunktura w całej gospodarce kraju.
WYKORZYSTANA WIEDZA GWARANTEM SUKCESU-GRA GIEŁDOWA SIGG!
Uczniowie Kopernika poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować i dokonują transakcji. Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne. Jednak transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie uczą się praktycznie na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko inwestycyjne i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu SIGG.
Czy warto otworzyć własny BIZNES?
Przedsiębiorcy postrzegani są jako ludzie odważni i zaradni. Zwykle charakteryzuje ich profesjonalny wizerunek, odpowiedzialność finansowa, umiejętności taktyczne oraz pomysłowość. Do tego można dodać stały apetyt na zwiększanie swoich kompetencji i szereg innych cech.
Własna działalność gospodarcza to także zręczność komunikacyjna i okazja do nawiązania kontaktów z przedstawicielami innych firm, dostawcami, odbiorcami i kadrą HR. Im większe są Twoje znajomości, tym lepiej. Współcześni przedsiębiorcy dbają o nawiązywanie relacji zarówno w modelu B2B (współpraca biznesowa pomiędzy przedsiębiorstwami), jak i B2C (kontakty z klientem detalicznym).
Jaki pomysł na biznes wybrać?
Innowacyjny czy tradycyjny?
Czym się kierować wybierać pomysł na biznes dla siebie?
Dla kogo jest biznes tradycyjny, a dla kogo innowacyjny?
Który biznes jest najbardziej innowacyjny? I co to tak właściwie oznacza?
CIEKAWOSTKI!
Analizy procesów gospodarczych, które miały miejsce na przestrzeni wielu lat, umożliwiły wypracowanie metodologii ich objaśniania oraz określenia istoty przebiegu tych zdarzeń. Mimo to, dochodzenie do prawdy nie jest prostym zadaniem. Badania ekonomiczne wymagają nieustannie systematyczności i wytrwałości w pozyskiwaniu informacji, danych umożliwiających opis zjawisk i procesów gospodarczych. Nieodzowne jest zarazem doskonalenie warsztatu naukowego i poszukiwanie nowych rozwiązań analizowanych problemów.